COTONEASTER INTEGERRIMUS Med. – skalník celokrajný / skalník obyčajný

Syn.: Mespilus integerrimus L., Cotoneaster vulgaris Lindl.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Cotoneaster integerrimus

Rozšíření: Druh rozšířen téměř po celé Evropě (na severu po jižní Skandinávii a Finsko, na jihu zasahuje až do Španělska, Itálie, na Balkánský poloostrov a Krym), vyskytuje se i v Malé Asii, na Kavkaze, východně areál pokračuje až na Sibiř.
U nás roste roztroušeně až hojně především v pahorkatinách teplejších oblastí, zvláště v Českém středohoří, Českém krasu a na jižní Moravě.

Ekologie: Roste na slunných stráních a na skalnatých svazích, v křovinách a šipákových doubravách, obvykle v pahorkatině, vzácně vystupuje i do hor. Kvete od dubna do června.

Cotoneaster integerrimus

Popis: Keř, 50–100 cm vysoký, větve přímé, borka hladká, červenohnědá až šedá, listy opadavé, delší než široké, řapíkaté, vejčité až eliptické, špičaté, osinkaté, na svrchní straně lysé, nelesklé, vespod plstnaté. Květenství 1–5květé, převislé, korunní lístky nejvýše 1,5krát delší než kalich, narůžovělé. Plodem je červená až fialová malvice.

Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je skalník celokrajný hodnocen jako vzácnější druh naší květeny vyžadující další pozornost (C4a). Zákonem chráněný je v Německu.

Poznámka: Vědečtí pracovníci katedry botaniky UK nedávno u druhu zaznamenali apomiktický způsob rozmnožování; situace vyžaduje další studium.

Cotoneaster integerrimusCotoneaster integerrimus
Cotoneaster integerrimusCotoneaster integerrimus

Fotografováno dne 21. 4. 2007 (Česko, Praha, Radotínské údolí).